Yağ lambası neden yanar ?

Hızınızı  ve motor ışıklarını kontrol etmek için arabanızın kontrol paneli, aracınızın tüm sistemleri kontrol edebilmek üzere dizayn edilmiş bir paneldir. Gösterge panelinizdeki kırmızı yağ ışığı, motor yağınızda bir sorun olduğunu gösterir ki bu acil bir sorundur. Araba kullanıyorsanız ve eski moda bir yağın * yanabileceği * bir ışık yanıyorsa, kenara çekmek için güvenli bir yere sahip olduğunuzda aracınızı durdurmalısınız. (* Bazı araç panolarında bu simge yerine “OIL” sözcüğü görüntülenir.) Yağ lambası neden yanar ? adlı makalemizde aklınıza takılacak bütün soru işaretleri gidereceğiz.

yağ lambası neden yanar

Yağ Basıncı Neden Önemlidir?

Ön panel yağ ışığı, motorunuz yağ basıncında bir düşüşe maruz kaldığında yanar. Yeterli yağ basıncı olmadan motor kendini yağlayamaz. Motorun çalışması için sürekli yağlama gereklidir, bu nedenle yeterince yağlanmazsa yatak sarabilir ve aniden araç durabilir ve bu da bir kazaya neden olabilir. Bu ışık açıkken tam motor kullanımından kaçınmayı başarabilseniz bile, yeterli yağlama olmadan çalıştırarak motorunuza hasar verirsiniz. Bu uyarıyı göz ardı etmenin sonucunun, önemli dahili motor onarımlarını içereceği garanti edilir.

Bu, ciddiye almanız gereken bir uyarı ışığıdır. Uzun bir süre yeterli yağ olmadan çalışırsa, motorunuzda pahalı onarımlar yapmanız veya en kötü senaryoda tamamen yeni bir motor satın almanız gerekebilir.

yağ lambası yanarsa ne yapmalıyım ?

Sürüş sırasında yağ ışığı yanarsa, emniyetli olduğu anda çekin ve motoru kapatın. Ardından, yağ çubuğunu kullanarak yağ seviyesini kontrol etmeniz gerekir. Ayrıca herhangi bir sızıntı belirtisi aramak isteyeceksiniz. Yağ seviyesi düşükse ve herhangi bir sızıntı görmüyorsanız, çözümünüz ilave yağ eklemek kadar basit olabilir. Yağ seviyesi iyi görünüyorsa, yağ pompasında bir sorun olabilir.

Yağ lambasının yanma sebepleri !

Ön panel yağ ışığı yandığında birkaç olası senaryo vardır. İşte uyarının ardında yatan üç yaygın neden: Yağ lambası neden yanar ?

  • Yağ seviyesi düşükse, biraz motor yağı ekleyin ve ışığın sönüp sönmediğine bakın. Eğer öyleyse, aracınızı kullanmaya devam edebilirsiniz.
  • Yağ seviyesi iyi, ancak motor gürültülü çalışıyorsa, yağ pompanız arızalı olabilir. Aracınızı kullanmayın.
  • Yağ seviyesi iyi ise ve motor düzgün çalışıyorsa, yağ sensörünüz arızalı olabilir. Güvenli bir şekilde araç kullanabilirsiniz, ancak sensörü değiştirmek gerekir.
yağ lambası neden yanar

Aracınızın anlık motor performansını öğrenmek isterseniz ?

Aracınızın anlık motor ve motor performansını kontrol etmek ve soru işaretlerinizi gidermek isterseniz sizde aracınızı en yakın otobakekspertiz şubesine getirerek detaylı bir ekspertiz yaptırabilirsiniz. İletişim ve detaylı bilgi için Bağcılar oto ekspertiz adresine tıklayınız.