Motor arıza ışığı yanarken araç kullanılırmı ?

Motor arıza ışığı yanarken araç kullanılırmı ? 

Motor arıza ışığı yanarken araç kullanılırmı, kullanmak güvenlimidir? Aracınızın kontrol panelindeki semboller ve bildirim ışıkları çoğunlukla isteğe bağlı değildir.

Belki arka cebinizde kontrol motoru ışığının gizemli bir şekilde yandığı ve başka hiçbir semptom olmadan kaybolduğu bir hikaye var. Ancak aracınızın kalp atışı olarak, potansiyel bir sorun hakkında sizi uyarırken motorunuza gereken dikkati vermek önemlidir.

Aracınızın olası bir aksılığa karşı uyarı ışıkları var ve bu uyarıları hep dikkate almalıyız. Ancak, alarmcı olmamak için, potansiyel senaryoları parçalayacağız, böylece eğitimli bir sürücü olabilir ve motor arıza ışığı yanarsa atılacak en iyi sonraki adımı anlayabilirsiniz.

Motor arıza ışığı ne anlama gelir ?

Kesinlikle güvenli olmayan şey, kontrol motoru ışığınızın yandığını gördüğünüzde paniktir. Sakin olmanız ve bir sonraki adımınızı belirlemek için durumu değerlendirmeniz önemlidir. Bu hızlı değerlendirmeyi yapmak için güvenli bir bölgeye aracı park etmek çok önemlidir. Çekildikten sonra, motor kontrol lambası açıkken aracınızı sürmenin güvenli olup olmadığını belirlemek için kendinize bu soruları sorun.

 • Son zamanlarda gaz kapağını kontrol ettinmi? Gevşek bir gaz kapağı, motor kontrol ışığınızı tetikleyebilir. İlk sorun giderme adımı olarak gaz kapağınızın gevşek olup olmadığını kontrol edin.
 • Araba sarsıldı mı yoksa titredi mi? Bu, bujileriniz olabilir. Arabanız sürmeyi zorlaştıran garip fiziksel hareketler yapıyorsa, bir çekici çağırmak en iyisidir. Oradan, mümkün olan en kısa sürede onarım için bir randevu ayarlayın.
 • Işık yandığında garip sesler duydun mu? Bu, sarsıntı ile birlikte, sürüşü durdurmanız ve en kısa sürede onarım planlamanız gereken bir işarettir.
 • Işık yanıp sönüyor mu? Birçok araçta, iki tür kontrol motoru lambası vardır: sabit ışık ve yanıp sönen ışık. Yanıp sönen ışık, aşırı ısınan bir motor veya motorun teklemesi gibi daha ciddi bir sorun anlamına gelebilir ve bazen geri döndürülemez hasara neden olabilir. Bu durumda daha fazla araba kullanmamalısınız.
 • Motor arıza ışığı farklı renk seçeneklerine sahip mi? Aracınıza aşina olun. Bazı otomobillerde, yakında bir sorunun çözülmesi gerektiğini belirten sarı renkli kontrol motoru ışığı ve hemen çekmeniz gerektiğini belirten kırmızı renkli kontrol motoru ışığı vardır.

Yapılacak en önemli şey panik değil, sürüşe devam etmeniz gerekip gerekmediğini belirlemek için kısa bir değerlendirme yapın. Aracın sürüş şekli değişmediyse, ışık yanıp sönmüyorsa ve herhangi bir ses veya koku görmüyorsanız, ılımlı bir mesafeye (tercihen eve veya servise devam edebilirsiniz . https://otobakekspertiz.com dan sorunu en kısa sürede öğrenmek için  için bir randevu ayarladığınızdan emin olun .

Motor arıza ışığı yanarken, Sürüş sırasında güvenlik riskleri

Ciddi bir motor sorunu sizi yolda tehlikeye sokabilir.

Daha az yaygın olmakla birlikte, motorunuz aşırı ısındığı veya yanlış çalıştığı için kontrol motoru ışığının yanması mümkündür. Yanlış ateşleme kıvılcımla, yakıtla veya mekanik olarak olabilir. En azından, yanlış ateşleme kilometre ve hızlanma yeteneğinizi etkileyebilir. Bu bir sorunsa, yoğun bir yolda bir tehlike veya dik bir eğim olabilir. Daha da tehlikeli olan, tekrarlanan bir motor yanlış doğrulama sorunu katalitik konvertörünüze zarar verebilir, aracınızın titreşmesine ve hatta geri tepmesine neden olabilir.

Motor arıza ışığı yanarken araçınızı kullanmaya devam ederseniz ne olur?

Kontrol arıza ışığının nedenine bağlı olarak, bakım planlaması yapmadan önce seyahatinizi tamamlarsanız bazen aracınıza daha fazla zarar gelmeyecektir. Bu, özellikle gevşek bir gaz kapağı olduğu takdirde doğrudur. Ancak, aracınız bir motor arıza ışığının yanmasının diğer yaygın nedenlerinden bazılarını yaşıyorsanız, hasarı kötüleştirebilir ve onarım faturanızı artırabilirsiniz.

  • Kilometre eksiklikleri: Kontrol motoru ışığınız oksijen sensörünüz veya kütle hava akış sensörünüz (MAF) tarafından tetiklendiyse, zaman içinde azalan gaz kilometresi ile karşılaşabilirsiniz. Bu, otomobilinizi çok düşük lastik basıncıyla sürmeye benzer.
  • Emisyonlar: Bu oksijen sensörü ve kütle hava akış sensörü (MAF) aracınızın emisyonlarını da artırabilir. Kilometreye benzer şekilde, hemen fark etmeyebilirsiniz.
  • Buji hasarı: Bujileriniz sensörü tetiklerse, daha fazla hasarı önlemek ve mümkün olan en kısa sürede değiştirmelerini sağlamak önemlidir.

Uyarıları Yoksaymayın

Artık daha fazla bilgi ve sorun giderme taktiği ile donatıldığınıza göre, Motor arıza ışığı açıkken aracınızı sürmek güvenli midir? Ana hatlarıyla belirttiğimiz sorun giderme tekniklerini gözden geçirdiyseniz, evet, zaten bu yöne gitmiyorsanız eve gitmeli ve randevu almalısınız.