Direksiyon Titremesi

DİREKSİYON NEDEN TİTREME YAPAR ?

Sarsıntılı bir direksiyon simidinin en sık karşılaşılan iki nedeni, fren yaptığınızda direksiyon simidinin sallanmasına neden olacak çarpık fren rotorları veya dengesiz lastikleri yüksek hızlarda sürerken Direksiyon titremesine neden olacaktır.

Sallanan direksiyonun diğer olası nedenleri de var. Direksiyon simidinin nasıl ve ne zaman titrediğini eleştirerek, sorunun ne olabileceğini daraltabilirsiniz. Sallanan bir direksiyon simidine sahip olmak inanılmaz derecede sinir bozucu ve genellikle daha büyük bir sorunun belirtisi. Sorunun ne olabileceğini anlamaya başlayarak, önleyici olacsk bir çözüm aradığınızda, zaten büyük bir mekanik arızayı önleme yolundasınızdır.

Kendinize sormanız gereken sorular, Direksiyon titremesi’ nin ne zaman olduğunu ve ne şartlarda gerçekleştiğini bilmeniz gerekir.

  1. Frene basınca direksiyon titriyor

  2. Direksiyon Sürüş Sırasında Titriyor

  3. Direksiyon Yavaş Hızda Titriyor

  4. Dönerken Direksiyon Titriyor

FREN YAPTIĞINIZDA DİREKSİYON SİMİDİ SALLIYOR

Aracınızı durdurmaya çalışırken direksiyonunuz titriyorsa, Büyük olasılıkla sorununuz frenlerinizdedir.

Frenlerinizde bir sorun olup olmadığını en yakın Güngören oto ekspertiz şubemizi ziyaret ederek anlayabilirsiniz.

Çoğu araba disk fren sistemi kullanır. Disk fren sisteminde, bir fren rotoru doğrudan aracınızın tekerleğine takılıdır. Fren pedalına bastığınızda, pergel, rotorun her iki tarafını da sıkar. Fren balataları, pergeli takılı parçalara rotorla gerçekten temas eden parçalardır. Hasarın çoğunu emerek, kaliperi ve rotoru korumak için fren balataları bulunur.

Direksiyon titremesi

Direksiyon titremesi

Çoğu insan bisikletlerinde disk freni olduğunu bilir  ve bu sistem tamamen aynı şekilde çalışır. Fren balataları sıkılır ve rotor yavaşlar ya da uygulanan basınca bağlı olarak tamamen durur, ancak zamanla balatalar aşınır.

Fren Balataları

Çoğu kişi, değiştirilmesi gereken frenin bir parçasını düşündüğünde, fren balatasını düşünürler .Fren balataları değiştirilebilir şekilde tasarlanmıştır ve periyodik olarak değiştirilmelerinin bir aracı kullanma maliyetinin bir parçası olduğu kabul edilir.

Fren balatalarının bittiği genellikle bakılarak kolayca görülebilir. Ayrıca, frene basarken titreşimli bir fren pedalı veya arabanızdan gelen olağandışı sesler gibi başka ince fren balataları semptomları da olacaktır. İnsanlar bu sesleri  çığlık atmak olarak nitelendirdiler ve frenlerinizden gelen seslerden balatalara bakılması gerektiğini gösteriyor.

Fren Rotorları

Fren rotorları, “turun dışında kalması” durumunda Direksiyon titremesine  neden olabilecek başka bir parçasıdır. Yüksek hızlarda aşırı frenleme veya ani keskin duruşlar nedeniyle fren rotorları bükülebilir. Rotorlar uzun süre dayanmakla birlikte, artık dengelendikleri zaman çözülmesi daha kolay ve “gerçek” e zorlaşan daha ince malzemelerden yapılmıştır. Bunun için iyi sebepler var (örneğin, fren rotorlarını asbestten çıkarmayı bıraktık), ancak çoğu kişinin göz önünde bulundurmadığı bir aracı çalıştırmanın bir maliyeti. Fren rotorları balatalardan daha az eskimektedir, bu nedenle balatalarınızı yakın zamanda değiştirdiyseniz ve Direksiyon titremesi geçmediyse, muhtemelen rotorlarınızın da bükülmüş olabileceğini düşünmenin zamanı gelmiştir.

Fren rotorlarınız veya balatalarınız bir süredir kontrol edilmediyse, fren yaptığınızda direksiyon titremesini fark edip etmediğinizi kontrol ettiğiniz ilk şeyler bunlar olmalıdır.

Bu sorunun hızlı bir şekilde ele alınması önemlidir. Aracınızı frenlerken dengenin olması pratik bir güvenlik sorunudur. Ayrıca, çalışan frenler aracınızın genel refahı için çok önemlidir, çünkü konuyla ilgilenmezseniz, diğer şeylerin bakımdan düşeceği ve bunları da onarmanız gerekeceğinden neredeyse emin olabilirsiniz.