aracın ne kadar yağ eksiltmesi normaldir

Aracın ne kadar yağ eksiltmesi normaldir ; Yağ değişimleri düzenli ve devam eden bakımınızın bir parçasıdır ve nispeten basit görünse de, aslında en önemli otomobil bakım türlerinden biridir. Yağınızı düzenli olarak değiştirememek, düşük yakıt ekonomisinden, motor hasarına kadar motoru tamamen tahrip etmeye kadar çeşitli sorunlara yol açabilir.

Yağını değiştirme zamanının ne olduğunu nereden biliyorsun? Motorunuzun yağ değişimine ihtiyaç duyduğu ya da yapılması gereken ek bakım çalışmaları olduğuna dair ilk 10 belirtinin bir listesini derledik.

Motor Yağı Nedir?

Motor yağı, aracınızın motorunda yağlama ve soğutma sağlayan kalın bir sıvıdır. Tüm otomatik motorların yağa ihtiyacı vardır, ancak o yağın türü ve ağırlığı (kalınlığı) motordan motora değişir. Ayrıca, motorunuzun üretildiği zamana göre de değişir. Daha yeni motorlar yakıt ekonomisi ve yağ tüketimi için daha katı gereksinimlere sahiptir ve bu, motorun içindeki daha dar boşluklar anlamına gelir. Çoğu modern motor 10, 20 veya 30 yıl öncesine göre daha ince yağ kullanır.

İki tür motor yağı vardır – mineral yağ ve sentetik yağ. Mineral yağ, tıpkı benzinde olduğu gibi ham yağdan elde edilen bir petrol ürünüdür. Bunun yerine laboratuvarda sentetik yağ geliştirilir. İki yağ tipini bir araya getiren karışımlar da vardır.

Genel olarak, mineral yağ daha ucuzdur, ancak uzun sürmez. Sentetik yağ daha pahalıdır, ancak doğal kaynaklara olan talebi azaltır ve daha uzun sürer (
çoğu durumda birkaç bin Km).

Motorunuz, genellikle kullanıcı el kitabında veya motor yağı kapağının kendisinde listelenen belirli bir  yağ kullanmak üzere tasarlanmıştır.

  • 0W20
  • 5W20
  • 5W30

Bazı araçlarda kullanılan ağır ağırlıklar vardır, ancak gittikçe daha nadir hale gelmiştir (10W30, 10W40, 20W50, vb.). Otomobil üreticisinin motorunuz için belirlediği yağ kalınlığına bağlı kalmanız önemlidir, aksi takdirde zamanla yakıt tasarrufu veya motorda hasara neden olabilir.

Motor yağı neden önemli

Motor yağı çeşitli nedenlerden dolayı önemlidir :

  1. Motor yağının en önemli nedeni yağlamadır. Hareketli tüm parçaları korumalı tutar ve birbirlerine sürtünmelerini önler. Yağ olmadan metal üzerine metal aşınması motorunuzu çok kısa sürede tahrip eder. Motor yağı, hareketli parçalar arasında tam teması önleyen ve motor ömrünü uzatan atomlar arasında ince bir tabaka oluşturur.
  2. Motor yağının arabanızda kullanılmasının ikinci nedeni soğutmadır. Gereken soğutmanın çoğu, soğutma sistemi (radyatör, termostat, su pompası vb.) Tarafından sağlanır. Bununla birlikte, motor yağı, soğutucunun erişemediği motor bölgeleri için bir miktar soğutma sağlar.
  3. Motor yağı ayrıca, motorun temizlenmesine, metal finisajları ve diğer zarar verebilecek tortuların birikmesini önler.

Motor Yağımı Ne Zaman Değiştirmeliyim?

Artık tüm motorlar için tek bir yağ değişim aralığı önerilmemektedir. Bir zamanlar, çoğu mekanik hangisi önce gelirse, üç ay ya da 7500 Km motor yağınızı değiştirmenizi tavsiye etti. Artık durum bu değil . Daha kaliteli yağlar ve yağ karışımları sayesinde, artık yağ değişimleri arasında daha uzun sürebiliriz. Bazı yağ ağırlıkları değişiklikler arasında (yüksek kaliteli sentetik yağlar) 15.000km  kadar sürebilir.

Ancak, en iyi uygulama kuralı, aracın kendi el kitabında listelenen otomobil üreticisinin tavsiyesine uymaktır. El kitabınız yoksa, geleneksel mineral yağlar için üç ay / 7500 km kuralına uyun ve servisinizin sentetik yağlar için önerilerini izleyin.

Yağsız Araba Kullanırsam Ne Olur?

Eğer olsaydı düşük motor yağı ile araç sürücü dahili motor bileşenlerinde küçük aşınmaya neden olmaktan başka bir şey yapamaz. Bu gerçekten yağ seviyesinin ne kadar düşük olduğuna bağlı. Genelde bir litre kadar düşük güvendesiniz. Bununla birlikte, motor yağı olmadan araba kullanacak olsaydınız, motor hızla toparlanırdı ve tüm motoru değiştirmeniz gerekirdi.

Yanlış Yağı Arabama Koyarsam Ne Olur?

Yine, bu gerçekten motorunuza eklediğiniz yağ türüne bağlıdır. Bazı durumlarda, hiçbir fark olmadığını göreceksiniz. Diğerlerinde, yakıt ekonomisinde azalma olduğunu göreceksiniz. Çok ciddi durumlarda, daha kısa motor ömrüne yol açarak, yağ pompasında aşırı aşınmaya neden olabilirsiniz.

Örneğin, arabanız 5W20 kullanacak şekilde derecelendirilmişse ve bunun yerine 5W30 eklerseniz, gerçekten farkına varmayacaksınız. Bununla birlikte, 20W50’yi eklerseniz, daha düşük yakıt tüketimi, yavaş performans ve belki de motor tıkanıklığı fark edersiniz. Her zaman otomobil üreticinizin önerdiği yağ Kalınlığını kullanın.

Yağınızın Değişim Zamanının Geldiğini Gösteren İşaretler

Şimdi motor yağının ne olduğu, neden değiştirilmesinin önemi ve piyasadaki yağın türü hakkında biraz bilgi verdik. Yağ değişti. Bu 10 yağ değişim işareti, sağduyuyla ürkütücü arasında değişmektedir.

Kilometre Etiketinizi Kontrol Edin

Belki de motor yağınızı ne zaman değiştirmeniz gerektiği konusundaki en basit çözüm, önceki servisinize ait yağ değiştirme etiketine bakmaktır. Çoğu mekanik ve yağ değişim atölyesi, ön camın içine, otomobilin sürücü tarafındaki üzerine net bir çıkartma yerleştirir. Burada, geri dönmeniz gerektiğinde tarih ve / veya kilometreyi bulacaksınız. Bazıları ayrıca kullanılan yağ ağırlığını listeler ve çevreye duyarlı dükkanlar size aracınızın emisyon istatistiklerini bile söyleyebilir .

Koyu, Kirli Yağ

Yağ yeniyken temizdir ve genellikle açık ila koyu altın rengindedir (ağırlık / kalınlığa bağlıdır). Zamanla ve kullanım sırasında yağ kararır. Bu, ısı nedeniyle değil, aynı zamanda motordan pompalanırken aldığı kirlilik ve kalıntılardan da kaynaklanmaktadır. Yağ çubuğunu düzenli olarak kontrol etmek, zaman içinde değiştikçe motor yağınızın rengine bir göz atmanıza izin verecektir. Yağ çubuğunu çekip yağın karanlık olduğuna dikkat edin, değiştirme zamanı gelmiştir.

Motor Gürültüsü / Vurma

Motor yağının birincil işi yağlamadır. Yeterince yağ olmadığında, motorun içindeki hareketli parçalar ihtiyaç duydukları yağlamayı alamazlar. Bu, hafif bir vurma veya çarpma sesine neden olabilecek fiziksel, metal-metal teması kurmalarını sağlar. Ayrıca, eğer seviye düşükse, motordaki düşük yağ basıncı nedeniyle kaldırma ve / veya kam yatak gürültüsü duyabilirsiniz. Motor gürültüsü, yağ eskiyken ve viskozitesini kaybettiğinde de (yağlama kabiliyeti) oluşabilir .

Bunun yanlış bir hava / yakıt oranının neden olduğu pinging adı verilen “motor vuruşu” ile aynı olmadığını unutmayın. Motor sesini duyarsanız, yağ seviyenizi ve şartlandırmanızı kontrol etmek ve derhal değiştirilmesini sağlamak çok önemlidir. Bu bir hikaye-yağ değişim işaretidir. Tamirhaneye gitmeyi daha güvenli kılmak için motora yağ eklenmesi gerekebilir.

Egzoz dumanı

Çoğu durumda, arabanızın egzozu görünmez olacaktır, ancak hafif bir kokusu vardır. Benzinli motorların, siyah, kurum benzeri egzoz üreten dizel motorların aksine çok az renkli egzoz ürettiğini unutmayın. Soğuk havalarda egzoz borunuzdan üretilen görünür bir bulutu fark edebilirsiniz – bu çoğunlukla su buharıdır ve motor çalışma sıcaklığına ısınırken dağılır. Ancak, egzozunuzdan mavimsi duman çıktığını fark ederseniz, bu yanlış bir şey olduğunun işaretidir.

Genel olarak mavi motora, motora giren yağın yakıtla birlikte yakılması neden olur. Motorunuzda da düşük yağ olacaktır. Dış yağ sızıntısı olma ihtimali de vardır ve yağ egzoz sistemine damlıyor. Egzoz grimsi ise, motorunuzun “zengin” yanması nedeniyle hatalı hava / yakıt oranının ortaya çıkma olasılığı daha yüksektir – çok fazla yakıtın yanması.

Aracınızı en yakın oto ekspertiz şubemize getirerek Detaylı bir oto ekspertiz hizmeti yaptırabilir ve araç hakkında bütün bilgilere ulaşabilirsiniz iletişim için Bağcılar oto ekspertiz